نصب سازه فلزی

اسکلت ها و سازه های فلزی ،سازه هایی هستند که در ساخت برج های عظیم و سازه های غول پیکری که در صنایع نفت گاز تا سو له های کوچک و حتی ساختمان های مسکونی به کار می رود. اسکلت های فلزی بسته شامل ستون ها و تیر ها (افقی یا شیب دار) هستند.

 

انواع سازه های فلزی:

۱ – اتصال هایی با پیچ و مهره

۲ – اتصال های جوشی

به طور کلی در تکنولوژی امروز استفاده از اسکلت فلزی با اتصالات پیچ و مهره ای به عنوان ریز بنای ساخت و نصب اسکلت های فلزی شناخته شده است چون در این اتصالات در زمان نصب نیاز به جوشکاری نیست و این باعث سرعت نصب سازه ها و همچنین به علت حذف هزینه های جوشکاری در کل هزینه ها صرفه جویی خواهد شد.

 

نصب اسکلت فلزی 

در مرحله اول ساخت و نصب سازه فلزی  داشتن برنامه منظم در تیم ساخت و نصب سازه های فلزی اولین قدم و مهم ترین قدم برای ساخت هر سازه ای است چون کار نصب سازه بسیار بسیار حساس و تاثیر گذار است،اگر این برنامه وجود نداشته باشد حتما تداخل در این امر به وجود خواهد آمد و در سر انجام کار تاثیر به سزایی خواهد گذاشت .

 

اسکلت فلزی جوشی 

روش جوش یکی از روش های نصب و وصل سازه ها در ساختمان ها هستند ،سازه های هنری در ایران و همه جهان به طور گسترده و عمده برای احداث ساختمان ،پل،کارخانه،انبار و دیگر تاسیسات شهری و صنعتی بکار می رود.جوشکاری یکی از رایج ترین روش های اتصال فلزات به طور گسترده در ساخت سازه های فلزی به کار می رود.

کیفیت و استحکام سازه ها به طراحی و سپس اجرای درست اتصالات آن بستگی دارد و اگر حساسیت و دقت لازم در ساخت و نصب سازه ها اعمال نشود سازه آسیب جدی خواهد خورد و گاهی جبران ناپذیر خواهد بود و یک سازه فلزی چیزی نیست جز حجم عظیمی از فولاد به یکدیگر متصل و سر پا شده اند و این اتصلات باید فشاری سنگین را متحمل شوند . موضوعی که در ساخت سازها باید به آن بسیار بسیار توجه کرد.

ایران منطقه زلزله خیزی است، پس اتصالات ساخت و سازها باید با دقت بالا انجام شود و در نصب آن توجه کافی اعمال شود، چون مقاومت ساختمان ها در برابر نیرو های ناشی از زمین لرزه حیاتی است و حساسیت دو برابر می شود.

از این رو جوشکاری سازه های موضوعی نیست که قابل گذشت و چشم پوشی باشد و در آن سهل انگاری قابل اغماض باشد، در صورت تخریب سازه ها آسیب جدی وارد خواهد شد.

 

مقایسه سازه های جوشی با سازه های پیچ و مهره ای:

اسکلت هایی که در محوطه پروژه های  ساختمانی تولید می شوند بخاطر محدودیت در تامین برق مورد نیاز و استفاده نکردن از دستگاه های جوش مدرن در اختیار نداشتن ابزار صنعتی سنگین ،وقت گیر بودن رنگ آمیزی و رنگ زدایی صحیح و خیلی موضوعات دیگر نه تنها بی کیفیت هستند بلکه کاملا دست و پاگیر و دارای پروسه ای زمان بر هستند که بدون شک منجر به ایجاد ترافیک در معبر و مزاحمت برای همسایگان می شود .

روش قدیمی ساخت اسکلت در محل از لحاظ اتصال و برپایی نیز به غیر مواردی که ذکر شده هزینه  زیادی بخاطر استفاده از جرثقیل دارد. باز هم با توجه به زلزله خیز بودن کشور و حوادث ناگوار پیش آمده سیاست هایی بر قرار شده که تولید و اجرای سازه های فلزی به شکلی استاندارد و صنعتی انجام شود.

بنابراین اجرای ساختمان ها با اسکلت ها و سازه های فلزی که در کارخانه ساخته می شود و نصب آن به شکل پیچ مهره ای همراه با استاندارد های روز دنیا می تواند هم از هزینه ها کم کند و هم از معضلاتی که گفته شده بکاهد.

1 دیدگاه

  1. فرزاد دوستی گفت:

    بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم احتراما اینجانب فرزاد دوستی ساکن ایلام بازنشسته ایده ای نوین فراتر از سازه جوش و پیچ و مهره بعنوان سازه نوین اسکلت فلزی مد نظر دارم لذا چنانچه مجموعه ای فعال در این خصوص حاضر باشد امکانات برش ‌و جوش سی ان سی و دریل صنعتی را در اختیارم بگذارد ایده مورد نظر را بعنوان ساخت الگوی مربوطه را اجرا و عملیاتی نمائیم و بعد از تست تحت آن الگو اقدام به ساخت و ساز بصورت همکار و مشارکت باهم نمائیم لذا اگر مایل به همکاری و قبول ریسک مربوطه را عهده دارد باشید آماده همکاری با شما و توفیق حضور در کارگاه شما خواهم داشت
    09182702638

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.